Solid Edge ST9
W dniu 16 maja 2016 r. firma Siemens ogłosiła pierwsze informacje o nskowościach wprowadzonych w Solid Edge ST9. Rozpoczęcie produkcji programu w wersji angielskiej jest zapowiadane na drugą połowę czerwca. W ciągu kilku następnych tygodni pojawią się w sprzedaży inne wersje językowe, w tym wersja polska.
Niżej przedstawiamy wybrane nowości.
Interfejs programu
Unowocześniono interfejs programu Solid Edge ST9. Wygląd i sposób działania ekranu startowego odpowiada najnowszemu pakietowi MS Office.
Przykładowo, podczas uruchamiania wydruku wyświetlana jest strona zawierająca opcje wydruku i podgląd drukowanej strony.
Pod wstążką poleceń wyświetlane są zakładki otwartych plików. Menu kontekstowe zawiera m. in. polecenia Zamknij, Zamknij wszystkie, Zamknij oprócz wskazanego.
Interfejs Solid Edge działający w Windows 10 jest skalowalny w celu zwiększenia jego czytelności na monitorach o wysokiej rozdzielczości. Skalowane są ikony, menu podręczne oraz uchwyt sterujący, triada orientacyjna i sześcian szybkiego podglądu.
Modelowanie
Znana z poprzednich wersji Solid Edge serii ST technologia synchroniczna umożliwia szybkie i elastyczne modelowanie nowych elementów lub edycję własnych lub importowanych z innych systemów CAD 3D bez opuszczania złożenia. W nowej wersji programu wprowadzono wiele nowości.
Zwiększono funkcjonalność tabeli zmiennych, dodając m. in. funkcje logiczne, odwrotne funkcje trygonometryczne (np. arcsin), konwersję stopnie-radiany itp. Wprowadzono też możliwość jej sortowania.
W wersji Solid Edge ST9 można dodać grubość do powierzchni pobranej ze współpracującej części bez konieczności tworzenia kopii Inter-Part.
Funkcja odejmowania brył rozpoznaje elementy gwintowane i tworzy odpowiednie otwory w części docelowej. Funkcje Wycięcie i Otwór wykonują operacje we wszystkich elementach modelu typu multbody.
Nowa reguła rozpoznaje elementy cienkościenne (np. żebra) po wskazaniu jednej ścianki.
Pojawiła się operacja wycięcia narzędziem (efekt podobny do frezowania) oraz wyciągnięcia bryły po zadanej ścieżce. Końcowe fragmenty operacji zachowują kształt narzędzia.
Dodano funkcję modelowania różnego rodzaju elementów spiralnych.
W Solid Edge ST9 rozbudowano funkcje powielania składników modelu – powielane są bryły, operacje i szkice. Elementy można powielać na różnych płaszczyznach modelu z zachowaniem cech elementu wzorcowego. Poszczególne wystąpienia można indywidualnie pozycjonować i orientować.
Podczas operacji synchronicznych w modelu hybrydowym widoczny jest podgląd efektu operacji całego modelu – części synchronicznej i sekwencyjnej.
Blachy
Podczas tworzenia zagięć profilowych można wykorzystać geometrię istniejących części złożenia.
Podczas rozwijania Solid Edge ostrzega przed nakładaniem się na siebie fragmentów giętego elementu.
Rozwinięcie elementu blaszanego można repozycjonować w celu lepszego odzwierciedlenia gabarytów rozwinięcia.
Złożenia
Elementy powielone w złożeniu mogą mieć indywidualne cechy dla każdego wystąpienia. Jest to szczególnie przydatne przy współpracy z systemami ERP, gdy ten sam komponent jest wielokrotnie wykorzystywany w tym samym produkcie.
Okno menedżera relacji w złożeniu grupuje wszystkie informacje o połączonych elementach.
Rysunki
Można zmienić orientację widoku już po jego umieszczeniu na rysunku.
Można zmieniać właściwości wyświetlania wielu widoków jednocześnie.
Inne przykładowe nowości to tabela tolerancji, możliwość umieszczania w opisach rysunku wartości liczbowych z tabeli zmiennych (zamiast łańcuchów tekstowych), automatyczne przesuwanie zachodzących na siebie opisów wymiarów i odpowiednie wydłużanie linii wymiarowych, pobieranie wymiarów z modelu do kilku widoków.
Symulacja
Ulepszono mechanizmy generowania siatki elementów skończonych – na mniejszych powierzchniach generowane są mniejsze elementy, a większe na większych.
Wprowadzono możliwość blokowania warunków brzegowych – funkcja przydatna przy testowaniu różnych wariantów obciążeń.
Wbudowane zarządzanie dokumentacją techniczną
W Solid Edge wbudowano prosty system zarządzania dokumentacją techniczną. W odróżnieniu od systemów Solid Edge Insight, Solid Edge SP czy Teamcenter, nie wymaga on instalacji oprogramowania bazodanowego MS SQL Server ani platformy pracy grupowej MS SharePoint.
Nowy system zarządzania wykorzystuje standardowe narzędzia indeksowania dostępne w Windows. Po przeprowadzeniu indeksacji danych użytkownik uzyskuje niemal natychmiastową odpowiedź na pytania dotyczące plików, właściwości czy informacji, gdzie pliki zostały użyte. Nowy manager projektu zawiera narzędzia do zarządzania wersjami dokumentów, klonowania złożeń, zarządzania statusami plików, sterowania numeracją plików, ostrzega także przed duplikowaniem nazw plików.
Statusy plików są wyświetlane w okienku podglądu plików Eksploratora Windows.
Integracja z Teamcenter
Integracja Solid Edge ze sztandarowym systemem zarządzania cyklem życia produktu Teamcenter firmy Siemens została znacząco rozbudowana. W menu Solid Edge dodano zakładkę zawierającą wszystkie polecenia systemu Teamcenter. Portal Teamcenter Active Workspace działa obecnie na zakładce wewnątrz Solid Edge.
Migracja z SolidWorks
W poprzednich wersjach Solid Edge było możliwe wczytywanie i edycja modeli 3D z SolidWorks za pomocą funkcji modelowania synchronicznego. Obecna wersja wczytuje także rysunki 2D z SolidWorks i zachowuje ich powiązanie z modelem 3D.
Przenoszenie projektów
Funkcja Pack and Go przenosi wszystkie pliki związane ze wskazanym projektem (modele 3D, rysunki, wyniki symulacji) do innego folderu lub do archiwum Zip. Można zachować strukturę folderów. W przypadku kolizji nazw plików następuje ich automatyczna zmiana. System wskazuje brakujące powiązania.
Współpraca w chmurze
Od wersji Solid Edge ST9 użytkownik ma możliwość wyboru licencjonowania tradycyjnego (lokalnego) lub w chmurze. Tak jak dotychczas, licencja może być stała lub dzierżawiona. Solid Edge jest instalowany i uruchamiany lokalnie, ale licencja i ustawienia użytkownika są po zalogowaniu pobierane z chmury zarządzanej przez firmę Siemens.
Licencjonowanie w chmurze umożliwia pracę w dowolnym miejscu i na dowolnym komputerze z zachowaniem własnych ustawień (układ interfejsu, jednostki, standardy wymiarowania itp.). Jest to idealne rozwiązanie dla użytkowników pracujących na różnych komputerach w firmie lub w domu.
Niezależnie od sposobu licencjonowania, dane można przechowywać lokalnie lub w chmurze w popularnych serwisach do współdzielenia plików (Dropbox, Microsoft OneDrive, Google Drive, Box). Dane przechowywane w chmurze są natychmiast dostępne dla kontrahentów i współpracowników.