Case Study:
Polarion ALM
Skuteczny rozwój urządzeń diagnostyki medycznej
Dowiedz się, jak dzięki zarządzaniu dokumentacją techniczną w Polarion ALM firma iThera Medical skróciła o 65% czas wyszukiwania danych i przyspieszyła o 40% wprowadzenie na rynek sprzętu obrazowania optoakustycznego.
Wyzwania biznesowe:
Projektowanie sprzętu diagnostyki medycznej w oparciu o nowe technologie
Prowadzenie zgodnej z wymogami norm regulacyjnych dokumentacji projektu
Uzyskiwanie niezbędnych certyfikatów
Zastosowane rozwiązanie:
System Polarion ALM jako repozytorium danych na temat produktu pozwalające zachować spójność danych we wszystkich dokumentach
Wykorzystanie elementów roboczych Polarion do przygotowania dokumentacji audytowej
Efekty wdrożenia:
Zwiększenie wydajności zarządzania informacjami inżynierskimi i skrócenie czasu wyszukiwania danych o ponad 65%
Skrócenie o 40% czasu wprowadzania na rynek sprzętu do obrazowania optoakustycznego
Wykorzystanie służących do ponownego wykorzystania dokumentacji funkcji Polarion w celu obniżenia kosztów i zmniejszenia ryzyka nieudanych zgłoszeń do organów regulacyjnych
Ujednolicenie struktury danych na temat projektu i produktu i ułatwienie ich weryfikacji
Obecnie lekarze mogą leczyć wiele urazów i chorób, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były wyniszczające lub śmiertelne. Częściowo jest to zasługa metod nieinwazyjnego obrazowania medycznego, takiego jak tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny (MRI) i ultradźwięki. Naukowcy z monachijskiego centrum badań nad zdrowiem i środowiskiem poszerzają zakres tego rodzaju narzędzi, stosując do celów diagnostycznych tzw. efekt fotoakustyczny. W przekuciu obiecujących z perspektywy obrazowania biomedycznego właściwości tkanek w działający, dopuszczony na rynek sprzęt zastosowanie znajduje oprogramowanie klasy ALM – Application Lifecycyle Management.
Słuchając cząsteczek – na czym polega efekt fotoakustyczny
W 1880 roku Alexander Graham Bell odkrył, że wystawione na działanie błysków światła cząsteczki emitują dźwięk. Każda z nich emituje właściwy sobie sygnał, zmieniający się w zależności od długości wejściowej fali światła. Efekt ten był dotąd wykorzystywany m.in. do pomiaru stężenia dwutlenku węgla (CO2) w innych gazach. Okazuje się jednak również, że wzbudzone impulsami światła laserowego cząsteczki w tkance miękkiej reagują ultradźwiękami w paśmie długości fal powszechnie stosowanym w diagnostyce medycznej.
Od wiedzy akademickiej do biznesu przy wsparciu Polarion ALM
Gdy w 2010 roku obrazowanie fotoakustyczne z wykorzystaniem wielospektralnej tomografii optoakustycznej (MSOT – multispectral optoacoustic tomography) przyniosło obiecujące wyniki, dwóch badaczy z firmy Helmholtz założyło spółkę iThera Medical GmbH (iThera Medical). Jej celem stało się znalezienie praktycznych zastosowań medycznych wiedzy akademickiej naten temat oraz przekształcenia jej w narzędzia kliniczne i produkty komercyjne. Jednym z kluczy do sukcesu firmy było przyjęcie do zarządzania całą dokumentacją dotyczącą rozwoju produktu i jego wytwarzania oprogramowania Polarion™ ALM™ – elementu platformy biznesowej Siemens Xcelerator służącego do zarządzania cyklem życia aplikacji (ALM).
O MSOT i potencjale rozwiązania w diagnostyce medycznej
Wielospektralny tomograf optoakustyczny – MSOT – nakłada informacje wizualne reprezentujące reakcje cząsteczek na impulsy światła na konwencjonalne obrazy ultrasonograficzne. Może być wykorzystywany na przykład do wyodrębnienia nieznacznie różniących się od siebie cząsteczek: na przykład hemoglobiny o wyższym lub niższym poziomie nasycenia tlenem. Korzystając z przestrajalnego źródła lasera bliskiej podczerwieni, urządzenia można używać do interakcji z materią znajdującą się do 40 milimetrów pod powierzchnią skóry. Wykonywanie serii zdjęć przy użyciu różnych długości fal światła laserowego i łączenie ich za pomocą algorytmów oprogramowania sprawia, że MSOT jest potężnym narzędziem mogącym służyć do wielu celów diagnostycznych.
Obrazowanie naczyń limfatycznych i nieinwazyjne wykrywanie biomarkerów
MSOT lepiej niż większość innych metod nadaje się do wizualizacji naczyń limfatycznych. Może to być pomocne w leczeniu raka, gdzie użycie sprzętu umożliwia wykrycie i usunięcie zainfekowanych węzłów chłonnych. Inne warte uwagi obszary zastosowań MSOT to np. bardziej obiektywny niż rutynowo stosowane testy funkcjonalne pomiar postępu zaburzeń nerwowo-mięśniowych u dzieci.
– MSOT może być również stosowany do nieinwazyjnego wykrywania biomarkerów wskazujących na choroby, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna – mówi Ingmar Thiemann, wiceprezes ds. zarządzania jakością i spraw regulacyjnych w iThera Medical. – Wierzymy, że nasze urządzenie może zmienić zasady gry w diagnostyce, zmniejszając lub nawet eliminując potrzebę stosowania inwazyjnych procedur, takich jak endoskopia – dodaje.
Droga od badań naukowych do sprzętu klinicznego
Pierwszym produktem iThera Medical był MSOT inVision – skaner wykorzystywany do badań biomedycznych z udziałem małych zwierząt w laboratoriach na całym świecie. Począwszy od 2014 roku, inżynierowie iThera Medical projektowali systemy znajdujące zastosowanie w diagnostyce ludzkich pacjentów. Zoptymalizowane pod kątem głębokości i rozdzielczości, najbardziej zaawansowane urządzenia to:
- Raster Scan Optoacoustic Mesoscopic Explorer (RSOM) do obrazowania w wysokiej rozdzielczości
- oraz MSOT Acuity Echo do głębszej penetracji tkanek.
MSOT Acuity Echo otrzymał europejski znak zgodności CE jako wyrób medyczny w 2021 r. Następnym krokiem do zatwierdzenia jego użycia w konkretnych zastosowaniach medycznych było realizowane jednocześnie w wielu ośrodkach, międzynarodowe badania EUPHORIA. W jego ramach kilka uniwersytetów i klinik wykorzystuje technologię MSOT do diagnozowania chorób zapalnych jelit. Opracowywanie algorytmów przetwarzania obrazu jest podstawową kompetencją iThera Medical. Ich implementacja w kodzie oprogramowania jest prowadzona wspólnie z partnerami zewnętrznymi.
Dążenie do integralności dokumentacji
Chcąc wprowadzać swoje produkty na rynek, iThera Medical musi spełniać wymagania normy ISO13485 kompleksowo opisującej system wymagań zarządzania jakością w zakresie projektowania i produkcji urządzeń medycznych. Wychodząc naprzeciwko tym wytycznym, już w 2012 roku firma przeszła na całkowicie cyfrową dokumentację prac.
– Rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych UE 2017/745 wymaga, aby wszystkie dokumenty były łatwo dostępne i przeszukiwalne – podkreśla Thiemann. – Wiem z wcześniejszych doświadczeń, że bardzo trudno sprostać temu wyzwaniu w przypadku papierowej dokumentacji – tłumaczy Vice President iThera Medical odpowiedzialny za zagadnienia Quality Management oraz Regulatory Affairs.
Polarion ALM jako platforma rozwoju aplikacji i baza dokumentów
Chcąc zastosować Polarion ALM jako platformę do tworzenia aplikacji i prowadzenia dokumentacji projektowej, firma iThera Medical zwróciła się do jednego z partnerów technologiczno-wdrożeniowych Siemens Digital Industries Software. Oprogramowanie stało się w efekcie integralną częścią systemu zarządzania jakością przedsiębiorstwa. Prawie wszyscy z 50 pracowników iThera Medical w Niemczech i USA mają dostęp do systemu. Używają go do zarządzania całą dokumentacją na temat rozwoju i wytwarzania produktu. Na platformie znajdują się m.in.:
- pliki historii projektu,
- główne rekordy urządzeń,
- informacje dotyczące zarządzania jakością i ryzykiem,
- a także specyfikacje użyteczności i dane z oceny klinicznej.
Jako stosunkowo niewielka firma na początku drogi od badań i rozwoju do seryjnej produkcji iThera Medical potrzebowała elastycznego rozwiązania, które mogłoby rosnąć wraz z nią.
– Polarion ALM zapewnia nam solidne podstawy do efektywnego zarządzania informacjami inżynieryjnymi – mówi Thiemann. – Dzięki rozwiązaniu skróciliśmy czas wyszukiwania danych o ponad 65 procent – dodaje.
Ponowne wykorzystanie informacji
Branża produkcji sprzętu diagnostycznego podlega licznym przepisom. Przykładowo, w firmach zajmujących się tego rodzaju technologią do 2024 roku musiało zostać wdrożone nowe rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych UE 2017/745 dotyczące badań klinicznych i sprzedaży wyrobów medycznych stosowanych u ludzi. Nim przestały obowiązywać dotychczasowe przepisy, dokumentacja musiała być zgodna z obiema normami. Taki stan rzeczy wymuszał inteligentne ponowne wykorzystanie istniejącej dokumentacji. Korzystając z elementów roboczych Polarion, iThera Medical z powodzeniem przesłała organowi regulacyjnemu zaktualizowany pod kątem bieżących wymagań plik, w krótkim czasie utworzony na podstawie istniejących dokumentów.
– Dostępne za pośrednictwem Polarion funkcje zautomatyzowanego ponownego wykorzystywania elementów dokumentacji oszczędzają koszty i zmniejszają ryzyko nieudanych zgłoszeń do organów regulacyjnych – mówi Thiemann. – Moduły tego rodzaju są niezastąpione, gdy dąży się do uzyskania zgód na wprowadzenie produktu na wielu rynkach, takich jak Chiny, Japonia, Brazylia czy USA – tłumaczy.
Pomyślne przejście audytów w trudnych czasach
Jednolita cyfrowa dokumentacja okazała się szczególnie przydatna w procesie audytów ISO 13485 realizowanych w krytycznych fazach pandemii COVID-19. Aby chronić pracowników produkcyjnych przed chorobą, iThera Medical wymagała od swoich inżynierów pracy z domu. Ścisłym ograniczeniom ilości czasu spędzonego na miejscu podlegał także audytor.
– Korzystając z Polarion ALM, byliśmy w stanie zapewnić audytorowi odpowiadającą rygorystycznym wymaganiom dokumentację techniczną oraz pełne możliwości jej śledzenia i wyszukiwania w niej potrzebnych informacji – relacjonuje Thiemann. – Ze względu na możliwość prezentacji wszystkich wymaganych informacji online audyty zostały pomyślnie zakończone – podsumowuje wiceprezes ds. zarządzania jakością i spraw regulacyjnych iThera Medical.
W przypadku kolejnych audytów iThera Medical planuje przyznać organowi regulacyjnemu bezpośredni dostęp do danych w Polarion ALM w celu dalszej poprawy współpracy.
Wymierne korzyści z wdrożenia Polarion ALM
Zastosowanie Polarion ALM umożliwiło firmie iThera Medical znaczne skrócenie czasu potrzebnego na stworzenie dokumentacji zgodnej z wymaganiami normatywnymi.
– Przy użyciu tradycyjnych metod stworzenie tak kompleksowej dokumentacji wymagałoby zatrudnienia dodatkowych dwóch osób i wiązałoby się z koniecznością poczynienia szeregu ustaleń przy każdym audycie – mówi Thiemann – Szacujemy, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi czas potrzebny na wprowadzenie produktu na rynek uda się zredukować z pięciu do trzech lat, co stanowi aż 40% – konkluduje.
Zapoznaj się z innymi case study
Skuteczny rozwój urządzeń diagnostyki medycznej
Dzięki Polarion ALM działająca globalnie na rynku protetyki słuchu firma Sonova jest w stanie skutecznie zarządzać liczącymi tysiące stron dokumentacjami technicznymi, modyfikować je pod kątem lokalnych przepisów i sprawnie przechodzić audyty instytucji regulacyjnych.
Dział Sprzedaży
+48 601 150 761
biuro@cador.pl
Dział Szkoleń
+48 530 780 444
szkolenia@cador.pl
Wsparcie techniczne
+48 784 417 946
support@cador.pl